نویسنده : مدیر سایت    

تحصیل در انگلستان در یک نگاه

 

 • پایتخت انگلستان: لندن
 • زبان تحصیل: انگلیسی
 • مدت تحصیل مقطع کارشناسی در انگلستان: ۳ سال
 • مدت تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان: ۱ سال
 • مدت تحصیل دکتری در انگلستان: ۳ سال
 • کار حین تحصیل در انگلستان: ۲۰ ساعت در هفته

 

هزینۀ تحصیل در انگلستان:

 • دورۀ کارشناسی: ۸۰۰۰ تا ۳۸۰۰۰ پوند در سال
 • دورۀ کارشناسی ارشد : ۱۱۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ پوند درسال
 • دورۀ دکتری: ۱۱۰۰۰تا ۳۲۰۰۰ پوند در سال

 

مزایای تحصیل در انگلستان

دانشگاه‌های انگلستان  به عنوان با کیفیت‌ترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شوند. همچنین ارائۀ رشته‌های مختلف سبب شده است که تحصیل در انگلستان بین بسیاری از دانشجویان بین‌المللی محبوب باشد و سالانه ۴۴۲,۰۰۰ دانشجوی خارجی در بریتانیا مشغول به تحصیل شوند. از مزایا و دلایل تحصیل در انگلستان ۲۰۲۰ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

سیستم آموزش عالی انگلستان

سیستم آموزش عالی انگلستان از بهترین نظام‌های آموزشی جهان به شمار می‌رود و همواره در رده‌بندی‌های جهانی موفق به کسب جایگاه‌های بسیار خوبی شده‌است. دانشگاه‌های انگلستان در رده‌بندی جهانی کیو‌اس (QS) در سال ۲۰۲۰، موفقیت‌های زیر را کسب کردند:

کسب ۴ مقام برتر در بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۲۰ (دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج، دانشگاه یو سی ال (UCL و دانشگاه امپریال کالج لندن) و به ترتیب رتبه‌های چهارم، هفتم، هشتم و نهم جهان را در سال ۲۰۲۰ کسب کردند.)

 

کیفیت بالای تحصیلی در انگلستان

 • تضمین کیفیت تحصیلی دانشگاه‌‌های انگلستان در جهان مشهور است. همۀ دانشگاه‌‌ها و کالج‌‌های انگلستان براساس استانداردهای دقیقی اداره می‌شوند که دولت وضع‌ می‌کند، بنابراین می‌توان اطمینان داشت که بهترین خدمات آموزشی، پشتیبانی تحصیلی و منابع در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت.
 • همچنین به دلیل شهرت انگلستان در انجام بهترین پژوهش‌‌های جهان، می‌توان در دانشگاه‌‌های این کشور به به‌روزترین امکانات دسترسی داشت. انگلستان به لحاظ کیفیت آثار پژوهشی رتبۀ اول را در جهان کسب کرده و از آمریکا پیشی گرفته‌است. شاهد این امر کسب تقدیرنامۀ موضوعی است که به‌عنوان شاخص کیفیت آثار پژوهشی در نظر گرفته می‌شود. عملکرد قیاسی بین‌المللی پایگاه پژوهشی انگلستان، گروه کسب‌وکار، نوآوری و مهارت.

 

مدت تحصیل در انگلستان

دورۀ لیسانس در اکثر کشورها ۴ سال است، در حالی که تحصیل در انگلستان در مقطع لیسانس فقط ۳ سال به طول می‌انجامد و تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد، فقط ۱ سال به درازا می‌کشد که این مسئله از لحاظ شهریه و هزینۀ زندگی به نفع شماست.

 

رضایت‌مندی دانشجویان از تحصیل در انگلستان

انگلستان با کسب رضایتِ بیش از ۹۰ درصد از دانشجویانش در حوزۀ تجربیات دوران دانشجویی در میان کشورهای انگلیسی‌زبان موفق به کسب بیشترین امتیاز در حوزۀ رضایتمندی دانشجویان خارجی شده‌ است.

 

آیندۀ روشن شغلی با تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان، با تجارب متحول‌کننده‌ای که برای دانشجویان می‌سازد، موفقیت آنان را در زمینۀ آیندۀ شغلی‌شان تضمین می‌کند.

 

مزایای بیشتر:

فاصلۀ کم انگلستان از ایران، زمان و هزینۀ رفت و آمد شما و خانواده‌تان را کاهش می‌دهد و زندگی حین تحصیل را برایتان خوشایندتر می‌کند.

 

نظام آموزشی انگلستان کوتاه‌ترین مسیر ممکن را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا بتوانند وارد دنیای کار شوند.

 

دانشجویان خارجی به مدت ۲۰ ساعت در هفته اجازۀ کار خواهند داشت.

 

انگلستان فقط ۱ درصد از جمعیت دنیا را دارد و ۸ درصد از علم را در دنیا تولید می‌کند.

 

دانشگاه‌های انگلستان و مؤسسه‌های تحقیقاتی‌شان ۱۰۷ برندۀ جایزۀ نوبل تربیت کرده‌اند.

 

بر‌اساس پژوهش‌های شورای فرهنگی انگلستان در سال ۲۰۱۵ ، ۳۸ درصد از برندگان جایزۀ نوبلِ تحصیل‌کرده در خارج از کشورخودشان، در انگلستان تحصیل کرده بودند.

 

انگلستان صاحب رتبۀ دوم جهان در قدرت سیستم آموزشی است.

 

براساس رتبه‌بندی برترین کشورهای جهان از نظر کیفیت زندگی در سال ۲۰۱۹ در سایت U.S. News & World Report، انگلستان در رتبۀ دوازدهم قرار دارد.

 

براساس رتبه‌بندی برترین کشورهای جهان از نظر سیستم آموزشی و تحصیلی در سال ۲۰۱۹ به نقل از U.S. News & World Report، انگلستان در رتبۀ اول این رده‌بندی قرار گرفته است.

 

براساس رتبه‌بندی جهانی سایت Universitas 21 در سال ۲۰۱۹ انگلستان رتبۀ سوم را در زمینۀ کیفیت تحصیلات آموزش عالی کسب کرد.

 

به نقل از مؤسسۀ QS در سال ۲۰۲۰، انگلستان با داشتن ۳۶ دانشگاه در میان ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان رتبۀ دوم را در زمینۀ استخدام فارغ التحصیلان به‌دست آورده است.

 

انگلستان در میان ۵ کشور برتر از نظر همکاری میان دانشگاه و صنعت قرار دارد.

 

انگلستان از سال ۱۹۰۱ تا کنون در رتبۀ دوم بیشترین تعداد برندگان جایزۀ نوبل پزشکی قرار دارد.

 

براساس اعلام مؤسسۀ تامسون رویترز، دانشگاه‌های امپریال کالج لندن، کمبریج و منچستر در بین ۱۰ دانشگاه نوآور اروپا قرار دارند.

 

شهر لندن رتبۀ نخست جهان را در تعداد دانشجویان خارجی دارد و بیش از ۱۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی از ۲۰۰ کشور دنیا تحصیل در لندن را انتخاب کرده‌اند.

 

بر طبق پژوهش‌های انجام شدۀ سازمان ملل متحد بین ۱۲۸ کشور، بریتانیا در رتبۀ سوم نوآورترین کشورهای جهان قرار دارد.

 

براساس پورتال رسمی Scimago Journal & Country Rank، انگلستان در رتبۀ دوم تحقیقات پزشکی دنیا قرار دارد که نشان دهندۀ حجم زیاد آزمایش‌ها و تحقیق‌های پزشکی در این کشور است.

 

۸دانشگاه لندن در میان ۱۰ دانشگاه برتر بریتانیا قرار دارند که بیشترین میزان حقوق آغاز به کار به فارغ‌التحصیلان آن‌ها تعلق می‌گیرد.

 

دانشگاه‌های بریتانیا با کسب امتیاز ۹۸.۵ درصد در بین دانشگاه‌های جهان، رتبۀ دوم را برای تحصیل به دست آورده‌اند. معیارهای این رتبه‌بندی براساس قدرت نظام آموزشی، دسترسی، رهبری و حاکمیت دانشگاه‌ها و زمینه‌های اقتصادی است.

 

برای بسیاری از دانشجویانی که قصد ادامۀ تحصیل در خارج از کشور را دارند، مهم است که دانشگاه مدنظرشان را وزارت علوم و بهداشت کشورمان تأیید کند. فهرست زیر دانشگاه‌های تأییدشدۀ وزارت علوم و بهداشت ایران برای تحصیل در سال تحصیلی ۲۰۲۱ – ۲۰۲۰ در انگلستان را در بر می‌گیرد.

فهرست دانشگاه‌های تأییدشدۀ وزارت علوم ۲۰۲۱-۲۰۲۰ در انگلستان

لیست دانشگاه‌های تأییدشدۀ وزارت بهداشت برای تحصیل در انگلستان ۲۰۲۰-۲۰۱۹

 

 

در ادامه به معرفی ۱۷دانشگاه برتر انگلستان در سال ۲۰۲۰ به نقل از مؤسسۀ QS می‌پردازیم.

 

برترین دانشگاه‌های انگلستان۲۰۲۰

 

ردیف

نام دانشگاه

رتبه

۱

دانشگاه آکسفورد (University of Oford)

۴

۲

دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)

۷

۳

دانشگاه کالج لندن (University College London)

۸

۴

  دانشگاه امپریال کالج لندن (Imperial College London)

۹

۵

دانشگاه ادینبورگ (University of Edinburgh)

۲۰

۶

دانشگاه منچستر (University of Manchester)

۲۷

۷

دانشگاه کینگز کالج لندن (King’s College London)

۳۳

۸

دانشکدۀ اقتصاد و علوم سیاسی لندن (London School of Economics and Political Science)

۳۸

۹

دانشگاه بریستول (University of Bristol)

۴۹

۱۰

دانشگاه واریک (University of Warwick)

۶۲

۱۱

دانشگاه گلاسکو (University of Glasgow)

۶۷

۱۲

دانشگاه دورهام (Durham University)

۷۸

۱۳

دانشگاه شفیلد (University of Sheffield)

۷۸

۱۴

دانشگاه بیرمنگام (University of Sheffield)

۸۱

۱۵

دانشگاه لیدز (University of Leeds)

۹۳

۱۶

   دانشگاه ناتینگهام (University of Nottingham)

۹۶

۱۷

دانشگاه ساوتهمپتون (University of Southampton)

۹۷

 

بورسیۀ تحصیل در انگلستان

بورسیۀ تحصیل در انگلستان موضوعی است که بسیاری از متقاضیانِ علاقه‌مند به تحصیل در این کشور به آن توجه دارند و به دنبال شرایط بورسیۀ تحصیلی انگلستان هستند تا بتوانند پس از اخذ این بورسیه‌ها، به رایگان در انگلستان تحصیل کنند.

 

بورسیۀ تحصیلی انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی

امروزه قانون آموزش عالی بر این اصل استوار است: هرچه کیفیت آموزشی بالاتر باشد به همان نسبت هزینه‌ها هم بیشتر خواهد بود. دانشگاه‌های انگلیس نمونۀ بارز این اصلند. دانشگاه‌های این کشور، همیشه از لحاظ کیفیت آموزشی بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند، در نتیجه جزو گران‌ترین دانشگاه‌ها هم هستند.

اما خبر خوب آنکه بورسیه‌های تحصیلی متعددی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است تا متقاضیان بتوانند با دریافت آن مشکلات مالی خود را حل کنند.

نخست آنکه، دانشجویان باید بدانند حین تحصیل در انگلستان چه خواسته‌هایی دارند. در پی تصمیم دولت در سال ۲۰۱۷، دانشگاه‌های انگلستان مجاز هستند به دانشجویان بومی و اروپایی مبلغ ۹.۲۵۰ پوند در هرسال تحصیلی کمک مالی بدهند (بالاترین مبلغی که در دانشگاه‌های انگلستان وجود داشته است).

توجه به این نکته مهم است که دانشجویان خارجیِ غیراروپایی ساکن در انگلستان، موظف به پرداخت شهریه هستند که در بعضی رشته‌ها این مبلغ به بیش از ۵۰.۰۰۰ پوند در هرسال تحصیلی می‌رسد. اگر هزینه‌های زندگی در انگلستان هم به این مبلغ اضافه شود، بورسیۀ تحصیلی به یکی از ضروریات تبدیل خواهد شد و باید توجه داشت که دریافت بورسیۀ تحصیلی انگلستان کاری سخت و دشوار است و به طور معمول بیشتر معطوف به مقطع دکترا و کارشناسی ارشد. در بریتانیا و انگلستان دو نوع بورسیه وجود دارد که یکی از این بورسیه‌ها را دولت و دیگری را دانشگاه‌‌ها ارائه می‌دهند.

بورسیۀ تحصیلی انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی، بسته به کشورِ هر فرد، می‌تواند به دو دسته تقسیم شود:

 • بورسیۀ دولتی
 • بورسیۀ غیردولتی

 

بورسیۀ دولتی انگلستان

انگلستان به عنوان جاذبۀ تحصیلی جهانی، آگاهی خود نسبت به مسائل مالی دانشجویان بین‌الملل را حفظ می‌کند که در نتیجۀ آن، دولت انگلیس دو طرح بزرگ بورسیه برای دانشجویان بین‌الملل در نظر گرفته است:

 • بورسیۀ تحصیلی شوینگ انگلستان
 • بورسیۀ تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع

 

بورسیۀ تحصیلی شوینگ انگلستان (Chevening Scholarships)

این بورسیه، برنامۀ اصلی بورس تحصیلیِ انگلستان است. این طرح با هدفی بلندمدت درصدد پشتیبانی از دانشجویان با استعداد در زمینه‌های علمی است و از زمان تأسیس طرح در سال ۱۹۸۳، هزاران دانشجو از آن بهره‌مند شده‌اند.

بودجۀ طرح را ادارۀ امور خارجه و کشورهای مشترک‌المنافع (FCO) و دانشگاه‌ها تأمین می‌کنند. این طرح، دو نوع بورسیۀ تحصیلی ارائه می‌دهد:

 1. بورسیۀ تحصیلی
 2. کمک‌هزینۀ تحصیلی (Fellowship)

معمولاً بورسیۀ تحصیلی شوینگ برای دوره‌های یک سالۀ ارشد در دانشگاه‌های انگلستان اعطا می‌شود، اما ممکن است به دیگر دوره‌های تحصیلات تکمیلی هم تعلق گیرد. برای دریافت این گونه بورسیه‌های تحصیلی، متقاضیان باید شهروند یکی از کشورهای زیر پوشش بورسیۀ شوینگ باشند.

از دیگر شرایط لازم برای دریافت این بورسیه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در دست داشتن مدرک کارشناسی
 • داشتن ۲سال سابقۀ کار
 • برخورداری از توانایی زبانی لازم

 

بورسیۀ تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع انگلستان

بورسیۀ تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع، که برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده، طرحی غنی است که با همکاری ۵۳ کشور جهان (انگلستان و مستعمرات سابقش) به عنوان قسمتی از کشورهای مشترک‌المنافع تأسیس شده است. بودجۀ این طرح را دپارتمان توسعۀ بین‌المللی تامین می‌کند. ادانشجویانی می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند که در کشورهای پذیرفته‌شده در بورسیۀ تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع زندگی می‌کنند وخواهان دریافت مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های انگلستان هستند.

بورسیۀ تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع به‌طور معمول به دوره‌های زیر اعطا می‌شود:

 • دوره‌های یک سالۀ کارشناسی ارشد یا دوره‌های معادل آن.
 • دوره‌های دکترا که ۳ تا ۴ سال طول می‌‌کشد.

بورسیۀ تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع، شهریۀ دانشگاه، بلیط هواپیما، هزینه‌های ضروری زندگی و دیگر مخارج را در بر می‌گیرد.

در حال حاضر این بورسیه به دانشجویان رشته‌های زیر اعطا می‌شود:

 • مهندسی و فناوری
 • علوم کاربردی و نظری
 • کشاورزی
 • علوم اجتماعی و علوم انسانی

 

بورسیۀ تحصیلی انگلستان (غیردولتی) ویژۀ دانشجویان بین‌المللی

بورسیۀ تحصیلی دانشگاه آکسفورد

بورسیۀ تحصیلی رودز (Rhodes House Scholarships) یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین طرح‌‌های بورسیه در جهان است. در این طرح، بورسیۀ تحصیلی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی اعطا می‌شود که قصد دارند در دانشگاه آکسفورد تحصیل کنند. هرساله ۹۵ دانشجوی ممتاز موفق به دریافت این بورسیۀ تحصیلی می‌شوند. این بورسیه نه تنها تمام مبلغ شهریه را پوشش می‌دهد، دو بلیط رفت و برگشت به دانشگاه و کشور محل سکونت در زمان شروع و اتمام دورۀ تحصیل هم در اختیار متقاضی می‌گذارد.

دریافت بورسیۀ تحصیلی انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی سخت است، اما این روند در دانشگاه آکسفورد سخت‌تر است. دانشجویانی که درصدد دریافت این بورسیۀ تحصیلی هستند، باید در مواردی همچون اقامت، سن و مقطع تحصیلی واجد شرایط باشند. از آنجایی که دانشگاه آکسفورد از بهترین دانشگاه‌های جهان است، ورود به آن بسیار رقابتی و دشوار است و متقاضیان باید پیشینۀ پژوهشی بسیار درخشانی داشته باشند. همچنین، دانشگاه محدودیت‌های سنی وضع کرده است که این محدودیت در بخش‌های مختلف متغیر است. معمولاً دانشجویان بین ۱۸ تا ۲۸ سال مجاز به اقدام برای دریافت بورسیه هستند.

 

بورسیۀ تحصیلی گیتس کمبریج (Gates Cambridge Scholarship)

دانشگاه کمبریج، که یکی از بهترین دانشگاه‌های انگلستان و جهان است، طرحی بی‌نظیر برای جذب دانشجویان بین‌الملل و بورسیۀ آن‌ها دارد. برنامۀ بورسیۀ تحصیلی گیتس بخشی از این طرح است که پشتیبانی مالی متقاضیان با استعداد خارجی با هدف پذیرش آن‌‌ها در دوره‌های تمام وقت تحصیلات تکمیلیِ این دانشگاه را به عهده گرفته است.

 

بورسیۀ تحصیلی مدیریت کسب و کار اِسکول (MBA Skoll Scholarship)

بورسیۀ تحصیلی مدیریت کسب و کار اِسکول را دانشکدۀ تجارت Said دانشگاه آکسفورد ارائه می‌دهد. این بورسیۀ تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است. متقاضیانِ دریافت این بورسیۀ تحصیلی، نباید شهروند کشور انگلستان باشند و باید حداقل ۱۲ ماه تجربۀ کاری مرتبط داشته باشند. بورسیۀ تحصیلی مدیریت کسب و کار اِسکول تمام هزینه‌های شهریه و هزینه‌های ضروری زندگی را پوشش می‌دهد.

 

بورسیۀ تحقیقاتی ادینبورگ (Edinburgh Global Research Scholarship)

دانشگاه ادینبورگ به دانشجویان خارجی بااستعدادی که مایلند دورۀ دکترای خود را در این دانشگاه بگذرانند، ۳۰ بورسیۀ تحصیلی اعطا می‌کند. این بورسیۀ تحصیلی فقط بخشی از هزینۀ شهریه را پشتیبانی می‌کند و متقاضیان باید برای کسب شرایط لازم، نخست برای پذیرش در دوره‌های دکترای دانشگاه ادینبورگ اقدام کنند.

 

بورسیۀ تحصیلی انگلستان از شورای فرهنگی بریتانیا (UK Scholarships From British Council)

دانشجویان بین‌المللی که در صدد دریافت مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در انگلستان هستند، می‌توانند بورسیۀ تحصیلی آیلتس را از شورای فرهنگی بریتانیا دریافت کنند. این نوع بورسیۀ تحصیلی فقط بخشی از هزینه‌ها را تامین می‌کند و از مبلغ ۳.۰۰۰پوند تا ۱۰.۰۰۰پوند متغیر است. همگی دانشجویان از سرتاسر جهان می‌توانند برای دریافت بورسیۀ تحصیلی آیلتس اقدام کنند.

 

بورسیۀ تحصیلی دنیس هلند (Denys Holland Scholarship)

کالج دانشگاه لندن چندین بورسیۀ تحصیلی برای متقاضیان خارجی دوره‌های کارشناسی در نظر گرفته است  که توانایی پرداخت شهریۀ خود را در خارج از کشور ندارند. مبلغ این بورسیه ۹.۰۰۰پوند برای هر سال تحصیلی است و دانشجویان آزاد هستند این مبلغ را برای شهریۀ دانشگاه یا هزینه‌های زندگی خرج کنند. بهترین سن برای دریافت این بورسیه ۲۵ سال یا کمتر در زمان شروع به تحصیل است.

 

بورسیۀ تحصیلی دانشگاه بریستول (Bristol University Scholarships)

دانشگاه بریستول برای دانشجویان با استعداد خارجی در مقطع کارشناسی، ۵ بورسیۀ تحصیلی در نظر گرفته است. مبلغ این بورسیه ۸.۵۰۰پوند و مقدار آن بیشتر از مبلغ شهریه است.

 

بورسیۀ تحصیلی دانشگاه کینگستون لندن (Kingston University London Scholarships)

دفتر بین‌المللیِ دانشگاه کینگستون لندن به همۀ خارجی‌هایی که تمایل به تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه دارند، بورسیۀ تحصیلی اعطا می‌کند. بورسیۀ تحصیلی بخشی از هزینه‌ها را تامین می‌کند که مبلغ آن حدود ۴۰۰۰ پوند است.

 

بورسیۀ بین‌المللی دانشگاه ساسکس (University of Sussex International Scholarships)

دانشجویان غیراروپایی که تمایل به تحصیل در دوره‌های تمام وقت تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ساسکس دارند، می‌توانند در طرح بورسیۀ این دانشگاه شرکت کنند. این بورسیه برای یک سال تحصیلی اعطا می‌شود و نیمی از هزینه‌های شهریه را پوشش می‌دهد.

 

بورسیۀ تحصیلی دانشگاه شفیلد (University Prize Scholarships)

اگر دانشجویی به ادامۀ مقطع دکترا در دانشگاه شفیلد تمایل داشته باشد، می‌تواند با دریافت بورسیه، مشکل پرداخت شهریه را حل کند. هرساله این دانشگاه ۵ بورسیۀ تحصیلی به متقاضیان واجد شرایط مقطع دکترا اعطا می‌کند. این شهریه کامل است (۲۰.۰۰۰پوند) و تمام هزینۀ شهریه و دیگر مخارج را پوشش می‌دهد.

 

بورسیۀ بین‌المللیِ دانشگاه وست مینستر

دانشگاه وست مینستر به دانشجویان بین‌المللی که درصدد ثبت نام برای مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان هستند، بورسیۀ تحصیلی ارائه می‌دهد. این بورسیۀ تحصیلی تمام هزینه‌های شهریه، اقامت، مخارج زندگی و پروازهای رفت و برگشت به لندن را پوشش می‌دهد.

 

برنامۀ فولبرایت، ویژۀ دانشجویان خارجی (Fulbright Foreign Student Program)

برنامۀ فولبرایت را یک سناتور آمریکایی راه‌اندازی کرد. این برنامه یک طرح بورسیۀ رقابتی و مبتنی بر شایستگی است که برای استفادۀ عموم دانشجویان سراسر جهان مناسب است که تمایل به ادامۀ تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دارند.

 

بورسیۀ بین‌المللی مهندسی در مقطع کارشناسی (International Undergraduate Engineering Scholarship)

دانشگاه ناتینگهام ترنت دانشجویانی را بورسیه می‌کند که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در رشتۀ مهندسی ورزش، الکترونیک و مهندسی پزشکی دارند. همۀ دانشجویان، از سرتاسر جهان، می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند. این بورسیۀ تحصیلی قسمتی از مخارج ‌آن‌ها را تأمین می‌‎کند و مبلغِ آن ۵.۰۰۰ پوند در هر سال است.

 

بورسیۀ تحصیلی رشتۀ مدیریت کسب‌وکار در دانشگاه برونل (MBA Scholarships at Brunel University)

دانشگاه برونل لندن به دانشجویان بین‌المللی بورسیۀ تحصیلی اعطا می‌کند که قصد تحصیل در دورۀ (MBA) مدیریت اجرایی کسب و کار دارند. این بورسیۀ تحصیلی جزئی و سقف آن ۶.۴۲۰ پوند است.

 

بورسیۀ تحصیلی دانشگاه کاردیف (Cardiff University Scholarships)

بورسیۀ تحصیلی در دانشگاه های ولز هم ارائه می‌شود. دانشگاه کاردیف یکی از بهترین دانشگاه‌های انگلستان و از اعضای گروه راسل است و طرح‌های متعدد بورسیه دارد که به دانشجویان خارجی اهدا می‌شود. اگر فردی قصد ادامۀ تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دانشگاهی پیشرفته و با کیفیت را داشته باشد، این دانشگاه به وی پیشنهاد می‌شود.

 

شرایط تحصیل رایگان در انگلستان

فرایند دریافت بورسیۀ تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی، استانداردهای ثابتی دارد. مدارک لازم برای هر درخواست به عواملی همچون نوع بورسیه یا سازمان ارائه‌دهندۀ آن بستگی دارد.

ممکن است بعضی از بورسیه‌های تحصیلی که دولت پشتیبانی می‌کند نیازمند مدارک خاصی باشند، درحالی‌که ممکن است دیگر سازمان‌ها خواستار مدارک دیگری باشند. از طرف دیگر، دانشگاه‌ها شرایط ویژۀ خود را دارند؛ در نتیجه تفاوت زیادی در این رویه وجود دارد.

همان‌ طور که از دانشگاه‌های برجسته انتظار می‌رود، فرایند دریافت بورسیۀ تحصیلی تا حدودی دشوار است. در نتیجه احتمال می‌رود مدارک بیشتری برای پذیرش دانشجو درخواست شود تا کمیتۀ ارزیابی بتواند بهترین متقاضی را انتخاب کند.

از شرایط تحصیل رایگان در انگلیس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  معدل بالا
 • مدرک زبان
 •  مقالات معتبر بین‌المللی

همچنین باید متذکر شد که نمرۀ زبان آیلتسی که دانشگاه‌های انگلستان برای ورود به دورۀ لیسانس می‌پذیرند حداقل ۶ و برای فوق لیسانس ۶.۵ یا ۷ و دکترا ۷ و بالاتر است.

 

تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان

تحصیل در انگلستان بدون مدرک آیلتس

آیا می‌دانستید بدون داشتن مدرک آیلتس هم می‌توانید در انگلستان تحصیل کنید؟

 

اگرچه در کل مدرک آیلتس شرطی ضروری برای درخواست تحصیل درنظر گرفته می‌شود و نمرۀ بیشتر برارزش آن می‌افزاید اما درصورتی که دانشجویان شرایط زیر را داشته باشند، می‌توان از ارائۀ مدرک آیلتس صرف نظر کرد.

 

بررسی نمره‌های زبان انگلیسی در کلاس دهم و دوازدهم

بعضی دانشگاه‌ها، معیار توانایی زبانی فرد متقاضی را نمره‌های مدرسه و دبیرستان آن‌ها قرار می‌دهند. در بعضی از دانشگاه‌ها دانشجویان با حداقل نمرۀ ۶۰ و بالاتر از آن در کلاس دهم و دوازدهم پذیرش می‌شوند. گاهی فقط نمرۀ کلاس دوازدهمِ متقاضی، معیار قرار می‌گیرد زیرا آخرین نمره، جدیدتر از نمرۀ سال دهم و یازدهم است.

 

اگر فردی در دبیرستانی انگلیسی زبان تحصیل کرده باشد

اگر دانشجویی در طول دورۀ تحصیل خود از زبان انگلیسی به عنوان زبان آموزشی بهره‌ ببرد و همۀ نمره‌های او بالا باشد، کمیتۀ پذیرش، از دریافت مدرک آیلتس صرف نظر خواهد کرد.

 

انجام مصاحبۀ تلفنی/ اسکایپ

بعضی از دانشگاه‌ها ترجیح می‌دهند پیش از قطعی‌شدن پذیرش، با فرد متقاضی صحبت کنند. معمولاً این مصاحبه تلفنی است و ممکن است امتحانی هم در نزدیک‌ترین مرکز انجام شود. با این مصاحبه، میزان توانایی زبانی فرد آزموده می‌شود و اگر دانشجویی بتواند بر مصاحبه کننده تأثیر بگذارد، در این زمینه شانس بیشتری خواهد داشت.

 

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند بدون در دست داشتن مدرک آیلتس در این دانشگاه‌ها اقدام به تحصیل کنند:

 • دانشگاه بیرمنگام سیتی
 • دانشگاه بریستول
 • دانشگاه شفیلدهالام
 • دانشگاه واریک
 • دانشگاه ساوث بنک لندن
 • دانشگاه نورث آمبریا
 • دانشگاه رابرت گوردن
 • دانشگاه بولتون

 

 

تحصیل پزشکی در انگلستان

دانشگاه‌های پزشکی انگلستان معتبرترین دانشگاه‌های دنیا محسوب می‌شوند. به دلیل سطح بالای آموزش و مجهزبودن به تجهیرات پیشرفته و مدرن تعداد متقاضیانِ تحصیلِ پزشکی در انگلستان هرساله در حال افزایش است و به رشته‌ای پر رقابت در انگلستان تبدیل شده است. اگر نمره‌های دانشجویان استانداردهای بالایی داشته باشد، می‌توانند به دوره‌های تکمیلی و پس از آن تخصصی پزشکی در دانشگاها وارد شوند. دانش‌آموزان باید در درس‌های شیمی یا زیست شناسی نمرۀ A کسب کنند، همچنین داشتن مدرک زبانIELTS 7.0 یکی ازالزامات پذیرش در مقطع کارشناسیِ دانشگاه‌های پزشکی است. دورۀ پزشکی در انگلیس ۵ ساله و کوتاه‌تر از سایر کشورها است که امتیاز بزرگی محسوب می‌شود.

 

متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان باید نخست دورۀ ۲ سالۀ A-Level را در مدارس و کالج‌های انگلستان بگذرانند و بعد از به اتمام رساندن دورۀ A-Level  در آزمون UKCAT یا BMAT  شرکت کنند و پس از کسب نمره‌های لازم  در دانشگاه‌های پزشکیِ انگلستان درخواست پذیرش دهند.

 

تحصیل دندانپزشکی در انگلستان

 

رشته دندانپزشکی در انگلستان

دوره های دندانپزشکی در انگلستان به طور کلی پنج سال طول می کشند و در هر دو سطح آکادمیک و فنی تقاضای زیادی برای آنها وجود دارد. دانشجویان دندانپزشکی در این رشته به مطالعه علل، پیشگیری، مدیریت و درمان بیماری های دهان و دندان می پردازند.

 

دندانپزشکی یکی از رقابتی ترین دوره ها در انگلستان است و متقاضیان موفق باید نمرات تحصیلی عالی داشته باشند، متعهد به تکمیل دوره های طولانی و یادگیری مهارت های عملی و ذهنی مورد نیاز برای تمرکز طولانی مدت باشند. فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی در انگلستان، دوره خود را تحت عنوان کارشناسی جراحی دندانپزشکی (BDS) به پایان خواهند رساند.

 

در اولین سال تحصیلی بر دانش پایه پزشکی و بالینی در زمینه های آناتومی، فیزیولوژی، زیست شناسی دهان و بیوشیمی تمرکز می شود. این مطالعات علمی در تمام دوره تحصیل ادامه خواهند داشت، اما شبیه سازی مدرن برای انجام کار عملی تحت نظارت از انتهای سال اول آغاز خواهد شد. در سال دوم، مطالعات دانشجو در مورد موضوعاتی خواهد بود که پایه دانش بالینی دندانپزشکی را تشکیل می دهند، مانند دندانپزشکی عملی، پروتزهای دندانی و امراض لثه و دندان. به عنوان بخشی از دندانپزشکی عملی، دانشجو یک درمان پوسیدگی شبیه سازی شده دندان را انجام خواهد داد.

در سال سوم، دانشجو به مطالعه عمیق در مورد موضوعات مربوط به دندانپزشکی خواهد پرداخت و شروع به مستقل شدن در کار عملی خود خواهد کرد. در سال چهارم دانشجو فرصت بیشتری برای ارتقای مهارت های دندانپزشکی خود خواهد یافت چون دانشجو در دندانپزشکی واقعی، در دانشکده دندانپزشکی و در جامعه کار خواهد کرد. در سال آخر، دانشجو احتمالا نصف سال را در دانشکده دندانپزشکی خود سپری خواهد کرد و نیمه دیگر را در یک محیط درمانی کار خواهد کرد.

هنگامی که دانشجو کل دوره را به اتمام می رساند، مدرک کارشناسی جراحی دندانپزشکی (BDS) را دریافت خواهد کرد.

 

شرایط تحصیل دندانپزشکی در انگلستان

 • پیش نیازهای بین المللی مدرک کارشناسی:۳۷ امتیاز
 • الزامات استاندارد دورهA-levels: نمرات AAA شامل شیمی و زیست شناسی.
 • نمره IELTS:مجموع نمره ۷  آیلتس، به طوری که در هیچ کدام از مهارت های زبانی نمره دانشجو کمتر از ۶.۵ نباشد.

 

درآمد دندانپزشکی در انگلستان

دانشکده های دندانپزشکی بریتانیا جزء بهترین های جهان هستند و رزومه فارغ التحصیلان این دانشکده ها اعتبار بالایی دارد. از این رو، آنها هرگز با مشکل بیکاری روبرو نخواهند بود. در مورد حقوق و دستمزد، باید بدانید که متخصصان دندانپزشکی جزء محترم ترین و پر درآمدترین متخصصان پزشکی هستند. بنابراین شما در جامعه به عنوان دندانپزشک حرفه ای، از درآمد کافی و شهرت خوبی برخودار خواهید بود.

معمولا فارغ التحصیلان دانشکده دندانپزشکی در انگلستان، در سال اول پس از فارغ التحصیلی در دوره فاندیشن شرکت می کنند. در طول این دوره، آنها در حدود  ۳۱،۳۵۵ پوند کسب خواهند کرد. اما دندانپزشکان، علاوه بر مشاغل معمول­شان، دارای شغل و مطب مستقل هستند. 

به این ترتیب، درآمد آنها به راحتی می تواند از ۱۰۰،۰۰۰ پوند در سال نیز بیشتر شود.

در نظام خدمات دندانپزشکی محلی تحت مدیریت نظام سلامت ملی (NHS) داندان پزشکان می توانند حقوق و دستمزدی بین  ۳۸،۸۶۱ تا  ۸۳،۱۱۸ پوند کسب کنند، در حالی که در بیمارستان های NHS، مشاوران دندانپزشکی تخصصی با توجه به سابقه کاری شان، از ۷۶،۷۶۱ پوند تا ۱۰۳،۴۹۰ پوند در سال درآمد دارند.

 

هزینۀ تحصیل در انگلستان

هزینۀ تحصیل در انگلستان ممکن است در بسیاری شرایط، از تحصیل در کشورهای مشابه همچون استرالیا و آمریکا کمتر تمام شود.  مؤسسه‌های متنوع در شهرهای مختلف و رشته‌های گوناگون این امکان را فراهم می‌کنند که گزینه‌های مختلفی با شرایط و هزینه‌های متفاوت مطرح شود و امکان انتخاب را برای کلیۀ متقاضیان بیشتر کند. هزینۀ تحصیل در انگلستان در رشته‌ها و مقاطع مختلف با توجه به کیفیت و ردۀ کالج‌ها و دانشگاه‌های این کشور بسیار متغیر است.

 

در حال حاضر، دانشجویان بومی و دانشجویان اتحادیۀ اروپا باید بابت هزینۀ تحصیل در انگلیس ۹،۲۵۰ پوند در سال  پرداخت کنند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی انگلستان برای دانشجویان بین المللی از حدود ۱۰,۰۰۰ پوند تا ۳۸,۰۰۰ پوند در سال است و امکان دارد برای رشتۀ پزشکی افزایش یابد.

رشته‌های علوم‌انسانی و اجتماعی در همۀ سطوح تحصیلی، کمترین هزینه را دارند، درحالی‌که برنامه‌های آزمایشگاهی و بالینی به طور چشمگیری گران‌تر هستند. هزینۀ تحصیل دانشجویان بین المللی در سطوح تحصیلات تکمیلی برای برنامه‌های مبتنی بر کلاس درس از ۱۱,۰۰۰ پوند شروع و تا ۳۲,۰۰۰ پوند در سال افزایش می‌یابد و برای برنامه‌های تحصیلی آزمایشگاهی و تحقیقاتی به طور متوسط بین  ۱۲,۰۰۰ تا ۲۷,۲۰۰  متغیر است.

 

میانگین هزینۀ تحصیل در انگلستان در سال ۲۰۱۸، حداقل ۲۲,۲۰۰ پوند در سال است، درحالی که تحصیل در لندن بسیار گران‌تر است همچنین باید توجه داشت که هرساله هزینه‌های تحصیل افزایش می‌یابد و ممکن است بر هزینه‌های تحصیل در انگلستان ۲۰۱۹ کمی افزوده شود. ازطرفی باید به این نکته هم توجه داشت که بیشتر دانشگاه‌های انگلستان برنامه‌های تحصیلی کوتاه‌تری را نسبت به کشورهایی مثل آمریکا ارائه می‌دهند به‌ گونه‌ای که مدت زمان تحصیل کارشناسی در انگلستان ۳ سال و کارشناسی ارشد ۱ سال است..

 

هزینۀ زندگی در انگلستان

یکی از شرایط اخذ ویزای دانشجوییِ انگلستان این است که متقاضی باید مبلغ ۱,۰۱۵ پوند در هر ماه  که معادل ۱۲,۱۸۰ پوند در سال است برای اقامت در انگلستان و خارج از لندن در حساب بانکی خود داشته باشد. برای تحصیل در لندن باید هرماه مبلغ ۱,۲۶۵ پوند در نظر گرفت که معادل۱۵,۱۸۰ پوند در سال است.

 

هزینۀ خوابگاه دانشجویی در انگلستان

اغلب دانشجویان در سال اول تحصیلی در انگلستان در خوابگاه‌های داخل دانشگاه اقامت می‌کنند و از سال دوم در خوابگاه‌های خصوصی اسکان می‌یابند. بزرگ‌ترین تفاوت هزینۀ زندگی در لندن و شهر‌های دیگر انگلستان در اجارۀ مسکن است به گونه‌ای که هزینۀ مسکن در دانشگاه کالج لندن (UCL) تقریباً ۸,۰۷۳ پوند در هر سال برآورد شده است.

طبق نظرسنجی ملی دانشجویان در  سال ۲۰۱۸، دانشجویان هر هفته به طور میانگین مبلغ ۱۲۵ پوند را صرف اجارۀ مسکن می‌کنند البته با احتساب خدمات، تسهیلات و اینترنت، این مبلغ به ۱۹۵ پوند در هفته می‌رسد. البته هزینۀ زندگی در انگلستان تا حد زیادی به سبک زندگی این افراد هم بستگی دارد.

 

نرخ توزیع پذیری هزینه‌های زندگی در انگلستان در سال ۲۰۲۰

قصد ما این است تا با نمایشی گرافیکی درک بهتری از پراکندگی هزینه‌ها داشته باشید. منبع این هزینه‌ها سایت معروف Numbeo.com است.

 

   ویزای تحصیلی انگلستان

دانشجویان بین‌المللیِ ساکن درخارج از انگلستان یا اروپا، برای تحصیل در انگلستان باید ابتدا برای دریافت ویزا اقدام کنند. دانشجویان فقط در صورتی می‌توانند برای ویزای دانشجویی اقدام کنند که درصدد تحصیل دوره‌های تمام وقت در انگلستان باشند. ویزاهای دانشجویی برای دوره‌های پاره‌وقت صادر نمی‌شوند. میزان واجد شرایط بودن دانشجویان با استفاده از سیستم قوانین نمره محور محاسبه می‌شود که ویزای دانشجویی تایر فور (Tier 4 Student Visa) نامیده می‎شود.

 

انواع ویزاهای دانشجویی انگلستان

اگر دانشجویی در حال تحصیل در دوره‌های کوتاه‌مدت ‌است و بیشتر از ۱۸ سال سن دارد، شرایط لازم را برای دریافت ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت خواهد داشت. این ویزا شش‌ماه اعتبار دارد و برای دوره‌های انگلیسی زبان تا ۱۱ ماه امکان تمدید وجود دارد.

 

اگر دانشجویی درحال تحصیل دوره‌های بلند مدت است، باید مطمئن شود مؤسسۀ منتخب مدرک Tier 4 Sponsor License  دارد. همچنین متقاضیان می‌توانند اقدام به دریافت ویزای Tier4 دانش‌آموزی (کودکان) یا ویزای Tier4 جنرال دانشجویی کنند.  ویزای Tier4 دانش‌آموزی برای افرادی مناسب است که سن آن‌ها بین ۱۷-۴ سال است و تصمیم دارند در مدرسه‌ای مستقل در انگلستان تحصیل کنند.

از طرفی ویزای Tier4 جنرال برای افراد ۱۶ سال به بالایی مناسب است که توانایی مکالمه و خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی را براساس رشتۀ مد نظر داشته باشند و بتوانند هزینۀ زندگی و تحصیل در انگلستان را هم بپردازند.

 

شرایط لازم برای دریافت ویزای دانشجویی انگلستان Tier4

ویزاهای دانشجویی انگلستان براساس نظام نمره محور تعیین می‎شوند. به منظور فراهم سازی همۀ مدارک لازم برای دریافت ویزای دانشجویی انگلستان، آماده‌سازی این موارد الزامیست:

 • مندرجات پاسپورت؛
 • عکس جدید؛
 • پیشنهاد بی‌قید و شرط در دوره‌های پیشنهادیِ حامی معتبر Tier4 که با «تأییدیۀ پذیرش مطالعاتی» ارائه دهندۀ دورۀ تأیید شده باشد (۳۰ امتیاز).
 • مدارک مستند مبنی بر داشتن مهارت‌های زبانی کافی که یکی از آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی (SELT) ارائه داده باشد. اگر فرد متقاضی در کشورهای انگلیسی زبانی مثل آمریکا زندگی می‎کند یا مدارک زبانی معادل آن را در انگلستان دارد، نیاز به فراهم‌سازی مدرک زبان انگلیسی ندارد؛
 • مدارک پشتیبانی مالی دانشجو هنگام اقامت در کشور انگلستان (۱۰ امتیاز)؛
 • اگر فردِ متقاضی متعلق به منطقۀ اقتصادی اروپا / اتحادیۀ اروپا/ سوئیس نباشد و بخواهد در رشته‌های حساس تحصیل کند، می‌بایست مدرک ATAS را تهیه کند.

متقاضیان می‌توانند مدارک برخورداری از پشتیبانی مالی را به‌صورت فرم بانکی یا به‌صورت نامه از حامی مالی خود تهیه کنند، این مدرک به منظوراثبات توان مالی دانشجو برای پرداخت شهریه، هزینه‌های اقامتی و زندگی است.

اگر متقاضی قصد تحصیل در خارج از لندن را دارد، باید توانایی پرداخت ماهیانه ۱.۰۱۵پوند )۱.۳۰۰ دلار آمریکا) برای هزینه‌های زندگی را داشته باشد و اگر ‌خواهان تحصیل در شهر لندن است، ماهیانه مبلغ ۱.۲۶۵پوند (۱.۶۰۰ دلار آمریکا) برای هزینه‌های زندگی نیاز خواهد داشت.

 

همچنین گاهی متقاضیان موظف‌اند مدارکی تهیه کنند که نشانگر صلاحیت تحصیلی آن‌ها باشد؛ علاوه برآن باید در مصاحبه یا آزمون بیومتریک شرکت کنند که در واقع اسکن دیجیتال اثر انگشت آن‌هاست. متقاضیان باید بسته به کشورمتبوعشان واکسیناسیون پزشکی یا آزمایش سل را هم انجام دهند.

اگر فرد متقاضی ۱۶ یا ۱۷ سال سن دارد و برای ویزای Tier4 )جنرال) دانشجویی اقدام کرده است، باید از والدین یا قیم‌های خود رضایت‌نامۀ کتبی دریافت کند. فرد بر مبنای این رضایت‌نامه می‌تواند به صورت مستقل زندگی کرده یا به مسافرت برود.

 

مدت زمان اخذ ویزای تحصیلی انگلستان

متقاضیان باید برای درخواست ویزای تحصیلی انگلستان ۳ ماه قبل از شروع سال تحصیلی اقدام کنند. پاسخگویی به درخواست ویزا تقریباً ۳ هفته به طول می‌انجامد و مدت اعتبار آن بستگی به طول دورۀ تحصیلی دانشجو دارد. همچنین دانشجو می‌تواند یک ماه قبل از شروع سال تحصیلی به انگلستان وارد شود.

 

ویزای همراهِ دانشجو در انگلستان

در صورتی که دانشجو در دوره‌های کارشناسی که بیش از ۶ ماه طول می‌کشد یا دوره‌های تحصیلات تکمیلی که بیش از ۱۲ ماه زمان می‌برد در دانشگاهی معتبر ثبت نام کرده باشد، می‌تواند وابستگان خود را به کشور انگلستان بیاورد.

نخست، دانشجویان باید بدانند چه کسانی به عنوان اقوام وابسته قبول می‌شوند. همسر و فرزندان به عنوان وابستگان Tier4 در نظر گرفته می‌شوند و این اصل شامل سایر وابستگان نمی‌شود.

دوم، به منظور صدور مجوزِ ورود به انگلستان، وابستگان دانشجو باید پشتوانۀ مالی مناسبی داشته باشند و نگهداری مقدار پول لازم، نزدِ دانشجو یا وابستگان مانعی ندارد.

 

هزینۀ ویزای دانشجویی انگلستان

در حال حاضر هزینۀ ویزای Tier4 )جنرال) دانشجویی مبلغ ۳۴۸ پوند (۴۴۰ دلار آمریکا) است که برای هر همراه مبلغ ۳۴۸ دلار، اضافی دریافت می‌شود. همچنین دانشجویان برای دسترسی به سرویس سلامت ملی (NHS) می‌بایست سالیانه حین اقامت خود مبلغ ۱۵۰پوند (۱۹۰ دلار) به عنوان هزینۀ خدمات بهداشتی پرداخت کنند

(از اواخر سال ۲۰۱۸ این مبلغ به ۳۰۰ پوند (۳۸۰ دلار) افزایش یافته است).

ویزا‌های کوتاه مدت تحصیلی برای شش ماه ۹۷ پوند (۱۲۰ دلار) و برای ۱۱ ماه ۱۸۶پوند (۲۴۰ دلار) هزینه دارد.

مطــــالب پیشـــنهادی از ســــراســـر وبــــــــــــــ

با مـــا همــــراه باشــــید

پر بــازدید ترین مطــالب از ســـراسر وبــــ